Специално училището за ученици с нарушeно зрение „Луи Брайл“ гр. София е държавно училище. В него живеят и се обучават слепи и слабовиждащи деца от София и цялата страна на възраст от 5 до 19 години.
В летописната книга с начална дата 20.07.1963 г. е записано, че “Вторият институт за слепи в България, сегашното училище за слепи деца “Луи Брайл”, е открит в гр. Шумен с допълнителен бюджет за три месеца (Д.В бр.208 от 07.09.1945 г.) по инициатива на Люба Кацарова.”
Със заповед № 8388 от 30.11.1945 г. на Министъра на просветата Стоян Костуров, Институтът за слепи е открит не само бюджетно, но и фактически и е преместен от гр. Шумен в гр. Варна.